بخشدار جاجرود:

پایه پل تاریخی شاه عباسی جاجرود به سرقت رفت

بخشدار جاجرود گفت: بخشی از پایه‌های سنگی پایه پل تاریخی شاه عباسی جاجرود با ثبت ملی این منطقه با ۸۵۰ سال قدمت به سرقت رفته و استحکام پل به خطر افتاده است.

به گزارش صبح پردیس، محسن قاصدی روز یکشنبه اظهار داشت: ترک‌های زیادی در بخش‌های زیرین و پایه‌های کناری این پل مشاهده می‌شود.

این پل که با عنوان شاه‌عباسی جاجرود نیز شناخته می‌شود در روستای سعیدآباد قرار دارد و از آثار دوران سلجوقی به شمار می‌رود که در دوره‌های صفویه، قاجاریه و پس‌ازآن چند نوبت بازسازی و مرمت‌شده است.

بخشدار جاجرود ادامه داد: سرقت سنگ‌های پایه پل، تردد خودروهای سنگین و بارندگی‌های اخیر میزان آسیب‌دیدگی پل را افزایش داده و احتمال تخریب پل جاجرود در آینده‌ای نزدیک بسیار زیاد است.

وی با اشاره به نامه‌نگاری و پیگیری‌های انجام‌شده در این زمینه اظهار داشت: از دو سال گذشته مشکلات پل را به سازمان میراث فرهنگی گزارش داده‌ایم و بر اساس اعلام این سازمان آنها بودجه‌ای برای بازسازی پل ندارند و درصورتی‌که بخشداری جاجرود و دهیاری سعیدآباد جاجرود هزینه مرمت پل را تقبل کنند کارشناسان میراث فرهنگی ناظر بر اجرای کار خواهند بود.

قاصدی گفت: با وجود آنکه پل تاریخی شاه‌عباسی جاجرود در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اما از ابتدا تا انتهای پل تابلویی برای معرفی این اثر تاریخی از سوی سازمان میراث فرهنگی نصب نشده درحالی‌که نگهداری و مرمت بناهای تاریخی ثبت‌شده بر عهده سازمان میراث فرهنگی است.

وی که تأکید دارد بخشداری برای زیباسازی و محافظت از این پل اقداماتی انجام داده تشریح کرد: سنگ‌فرش محوطه اطراف پل، ساخت دیواره ساحلی، نرده گذاری، نصب دو عدد نیوجرسی و خاکریزی به‌منظور کاهش تردد خودروها از روی پل بخشی از اقدامات با هزینه بخشداری بوده است.

مصالح به‌کاررفته در بنای پل شاه‌عباسی جاجرود از جنس سنگ‌های محلی بستر رودخانه و ملاط خاک است.

منبع:

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن