برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در مستثنیات پارک ملی لار در حدود وظایف سازمان محیط‌زیست نمی‌باشد

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران در پاسخ به درج مطلبی با عنوان “بی‌تفاوتی در برابر یک باغ‌وحش کوچک و متخلف، مشتی نمونه خروار سوء مدیریت مسئولان محیط‌زیست تهران ” در خبرگزاری تسنیم با شناسه خبر ۱۵۴۸۵۱ مورخ ۲۳ مهرماه ۱۳۹۶ و در راستای روشن گری و تنویر افکار عمومی اقدام به درج توضیحاتی به شرح ذیل نمود.
مرکز نگهداری حیوانات امام‌زاده داوود کن بر اساس سوابق موجود دارای مجوز موقت از اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران، مشروط به رعایت ضوابط و اصلاحات لازم در مرکز بر اساس قوانین و دستورالعمل‌های مراکز نگهداری حیات‌وحش بوده است. با توجه به پایش‌های صورت گرفته و نظارت محیط‌زیست بر این مرکز، ازآنجایی‌که این مرکز علی‌رغم چندین مرتبه بازدید و ابلاغ اخطار محیط‌زیست شهر تهران، نتوانسته است شرایط مناسب نگهداری مطابق با ضوابط را مهیا و رعایت نماید لذا مأموران یگان حفاظت محیط‌زیست شهر تهران با مراجعه به مرکز مذکور در شهریورماه سال جاری صورت‌جلسه‌ای با مضمون توقیف گونه‌ها و تعهد عدم جابجایی تا تعیین تکلیف نهایی با مسئول این مرکز تنظیم و امضاء نمودند.
در ادامه اقدامات لازم قانونی در خصوص ابطال مجوز صادره برای این مرکز از سوی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران صورت گرفت که در حال حاضر موضوع جهت هماهنگی با مراجع محترم قضایی به‌منظور پلمپ و جمع‌آوری گونه‌ها در دستور کار قرار دارد.
در بخشی از گزارش مورداشاره به ساخت‌وسازهای حوزه پارک ملی لار اشاره‌شده که در این راستا ذکر موارد ذیل ضروری و جهت روشن شدن اذهان عمومی لازم می‌باشد.
در محدوده پارک ملی لار حدود ۴۰۰ هکتار اراضی به‌صورت مستثنیات با کاربری زراعی وجود دارد که علی‌رغم پیگیری‌های به عمل آمده تاکنون حد و حدود آن، توسط دستگاه‌های ذی‌ربط مشخص نگردیده است.
ساخت‌وسازهای صورت گرفته در پارک ملی لار در سنوات گذشته و در محدوده مستثنیات بوده که برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در مستثنیات و اعمال قانون در خصوص تغییر کاربری‌های غیرمجاز در حدود وظایف و مسئولیت سازمان محیط‌زیست نمی‌باشد.
مع‌الوصف در سال ۱۳۸۹ سرپرست وقت پارک ملی با دستور مقام قضایی و حضور نماینده دادگاه تعدادی از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در این منطقه را تخریب نموده که هم‌اکنون حسب طرح دعوی اشخاص ثالث به اتهام تخریب عمدی بناهای ساخته‌شده محکوم و اکنون با گذشت ۷ سال پرونده وی در محاکم قضایی در حال پیگیری و رسیدگی می‌باشد.
لیکن در حال حاضر نیز محیط‌بانان منطقه نقش نظارتی و حاکمیتی خود را در این حوزه انجام و این‌گونه ساخت‌وسازهای غیرمجاز را به مراجع مربوطه جهت سیر مراحل قانونی معرفی می‌نمایند.
لازم به ذکراست در سنوات گذشته چندین مورد پرونده تخلف ساخت‌وساز در اراضی ملی این محدوده تشکیل و به مراجع قانونی ارسال گردیده است. این در حالی است که هیچگونه ساخت‌وساز غیرمجاز در این منطقه چه در اراضی ملی و چه در مستثنیات بدون گزارش و تشکیل پرونده قضایی نمی‌باشد، هرچند که عمده این موارد به‌عنوان تخلف ساخت‌وساز غیرمجاز آن نام برده می‌شود اما به‌واقع آن‌ها سکونتگاه‌های موقت عشایری بوده که به‌صورت سنگ‌چین به ارتفاع ۱ تا ۲ متر و با مساحت‌های کمتر از ۳۰ مترمربع می‌باشد.
در خصوص بازار پرندگان خلیج‌فارس اشعار می‌دارد پیگیری‌های قانونی لازم از سوی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران در قالب برگزاری کلاس‌های آموزشی، جلسات کارشناسی با ستاد ساماندهی مشاغل شهرداری تهران، دفاتر تخصصی سازمان حفاظت محیط‌زیست جهت ساماندهی مرکز و همچنین تشکیل پرونده‌های قضایی و حتی برخورد جدی قانونی با حضور یگان حفاظت محیط‌زیست استان تهران با همکاری نیروی انتظامی صورت گرفته که پیش‌ازاین اخبار مربوطه از طریق سایت اطلاع‌رسانی محیط‌زیست استان تهران و مصاحبه‌های فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست استان منتشر گردیده است.
در کنار این چندین مرتبه ضوابط و استاندارها و قوانین مربوطه به ستاد ساماندهی مشاغل شهرداری تهران که متولی و مسئول اجاره غرفه‌های این بازار است ابلاغ گردیده است.
در پایان باید گفت موضوع سلامت مردم و مقابله با هرگونه تهدید علیه محیط‌زیست در اولویت و برنامه‌های کاری این اداره کل قرار دارد. امید است با همکاری همه بخش‌ها و مشارکت مردم و بخصوص رسانه‌های جمعی بتوانیم محیط زیستی در خورشان مردم عزیز داشته باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن