به مناسبت دهه فجر انجام شد؛

رونمایی از ۷ محصول در پارک علم و فناوری پردیس

همزمان با ایام دهه فجر، شرکت دانش بنیان ژرف‌ اندیشان فناور زیست‌ بسپار یکی از شرکت های پارک فناوری پردیس از 7 محصول جدید خود با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی کرد.

به گزارش صبح پردیس، به نقل از خبرگزاری فارس؛ همزمان با ایام دهه فجر، شرکت دانش بنیان ژرف‌ اندیشان فناور زیست‌ بسپار (ZFZ) از 7 محصول جدید خود با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر مسؤولان رونمایی کرد.

از این ۷ محصول، ۳ محصول در رابطه با کوچک مولکول‌های شیمیایی و ۴ محصول دیگر در رابطه با جوهرهای زیستی مورد استفاده در دستگاه‌های چاپگر زیستی است.

*معرفی محصولات رونمایی شده

ماده MTT یکی از پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در آزمون سمیت سلولی برای تعیین میزان سمیت سلول‌های مختلف در آزمایشگاه‌های زیستی و سلولی است.

این ماده که تا پیش از این به عنوان یک ماده مهم همواره به صورت وارداتی در اختیار مراکز پزشکی، بیمارستانی، دانشگاهی و پژوهشگاهی قرار می‌گرفت، اکنون به شکل کامل در این شرکت بومی سازی شده است.

ماده دیگر، ترکیب آمینوتیازول است که سالانه بیش از ۳ میلیون دلار صرف واردات آن می‌شود و به عنوان یک ماده حدواسط دارویی بسیار مورد توجه بوده و این شرکت توانسته است فرآیند تولید مشتقات مختلفی از این ماده را بومی سازی کند.

همچنین ماده کربودیایمید محلول در آب (EDC) یک ماده شیمیایی بسیار پراستفاده در صنایع پزشکی، شیمی و بیوتکنولوژی است که برای اتصال مولکول‌های زیستی از جمله پروتئین‌ها، پلیمرها و داروها به سطح یک بستر یا یک داربست استفاده می‌شود. فرآیند بومی‌سازی این ماده نیز با موفقیت در شرکت پایان یافته است و به زودی منتظر ورود این محصول به بازار خواهیم بود.

چهار محصول جوهر زیستی این شرکت که با هدف ایجاد یک بستر کشت برای سلول‌های مختلف، مطالعه برهمکنش میان سلول‌ها و ماتریس پلیمری و جایگزین بخش‌های آسیب دیده بافت‌های بدن رونمایی شدند نیز از جمله محصولات مهم در زمینه مهندسی بافت محسوب می‌شوند.

قیمت این محصولات حدود ۳۰-۲۰ درصد مشابه محصول خارجی است. این مواد به عنوان مواد هوشمند که توانایی تشکیل ساختارهای ژل‌شونده را در حضور نور فرآبنفش دارند، به عنوان ماده اولیه (جوهر زیستی) چاپگرهای زیستی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شرکت دانش بنیان ژرف‌ اندیشان فناور زیست‌ بسپار (ZFZ) با هدف ساخت تجهیزات پیشرفته پزشکی و تهیه مواد واسطه آزمایشگاهی از سال ۹۶ شروع به فعالیت کرد. بهره‌گیری از دانش متخصصان در حوزه‌های مختلف زیستی و مهندسی در بخش تحقیق و توسعه شرکت منجر به گسترش دامنه فعالیت در مدت زمان کوتاهی شده و در حال حاضر این شرکت توانایی تولید بیش از ۱۲۰ ماده شیمیایی را دارا است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا