حبس برای جنایت خانوادگی به شیوه گازگرفتگی در بومهن/ چهار سال حبس برای پسری که پدر و مادرش را کشت

پسر نوجوان و دوستش که با نقشه گازگرفتگی در بومهن، پدر و مادرش را کشته بودند با در نظر گرفتن شرایط سنی‌شان از قصاص تبرئه و هر یک به چهار سال حبس و پرداخت دیه محکوم شدند.

به گزارش صبح پردیس، عصر دوازدهم شهریورماه سال ۹۵ پسر ۱۷ساله‌ای به نام محمد که همراه خواهرش از گردش به خانه برگشته بود با پلیس پردیس گرفت و از مرگ مشکوک پدر و مادرش خبر داد. وی به مأموران گفت: من و خواهرم صبح زود از خانه بیرون رفتیم اما وقتی برگشتیم متوجه بوی شدید گاز شدیم. پدر و مادرم به خاطر نشست گاز فوت شده‌اند.

بررسی‌های اولیه نشان می‌داد این زن و مرد به خاطر پارگی شیلنگ گاز آشپزخانه جان سپرده‌اند اما وقتی پزشکی قانونی علت فوت را خفگی اعلام کرد پرونده رنگ و بوی جنایی به خود گرفت. در تحقیقات بعدی روشن شود این زوج از یک سال قبل با پسر نوجوانشان اختلاف داشتند. به‌این‌ترتیب محمد به‌عنوان نخستین مظنون بازداشت شد.

پسر نوجوان به قتل پدر و مادرش با همدستی دوستش ۱۶ ساله به نام مهدی اعتراف کرد. به‌این‌ترتیب وی نیز بازداشت شد.

محمد در تشریح جزئیات ماجرا گفت: من و مهدی دوست‌های صمیمی بودیم اما از وقتی پدر و مادرم فهمیدند مهدی سیگار و قلیان می‌کشد از من خواستند تا دوستی‌ام را با مهدی قطع کنم اما قبول نکردم. من به خاطر لج بازی با مادرم دوستی‌ام را با مهدی بیشتر کردم. مهدی هم همیشه می‌گفت با پدر و مادرش اختلاف دارد و وقتی از مشکلاتم به او گفتم مهدی پیشنهاد قتل پدر و مادرم را مطرح کرد.

پسر نوجوان ادامه داد: من از درگیری‌های همیشگی با پدر و مادرم خسته شده بودم. به همین خاطر پیشنهاد مهدی را پذیرفتم. ما به عطاری رفتیم و قرص برنج تهیه کردیم. من قرص را در خورشت ریختم ولی پدر و مادرم با خوردن غذا مسموم نشدند. مهدی با حرف‌هایش مرا تحریک کرد تا نقشه را بار دیگر عملی کنیم. یک هفته بعد قرص خواب‌آور تهیه کردیم و آن را داخل آبمیوه ریختم. مادرم بعد از خوردن آبمیوه مسموم به خواب‌رفته بود که ما او را با یک شال خفه کردیم و جنازه‌اش را به اتاق طبقه بالا بردیم.

محمد گفت: وقتی پدرم به خانه برگشت آبمیوه مسموم را به پدرم خوراندم. پدرم به خواب رفت و من و مهدی پدرم را هم خفه کردیم. صبح زود خواهرم را بیدار کردم تا به همراه مهدی به تفریح برویم. وقتی برگشتیم به دروغ گفتم پدر و مادرم به خاطر گازگرفتگی جان سپرده‌اند.

اعتراف به قتل به روش گازگرفتگی در بومهن

به دنبال اعتراف‌های تکان‌دهنده پسر نوجوان مهدی نیز تحت بازجویی قرار گرفت. وی به همدستی در قتل‌ها اعتراف کرد و گفت: من در اجرا کردن نقشه قتل‌ها به دوستم کمک کردم. او خودش نقشه قتل پدر و مادرش را کشیده بود. به من فقط موقع ترک شیر گاز آشپزخانه را بریدم تا همه فکر کنند پدر و مادر محمد به خاطر گازگرفتگی در بومهن فوت شده‌اند.

به دنبال بازسازی صحنه جرم برای محمد به اتهام مباشرت در قتل مادرش و معاونت در قتل پدرش و برای مهدی به اتهام معاونت در مباشرت در قتل پدر دوستش و معاونت در قتل مادر دوستش کیفرخواست صادر و پرونده به شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران که ویژه رسیدگی به جرائم اطفال است فرستاده شد. دو متهم نوجوان به ریاست قاضی کی خواه و با حضور یک مستشار پای میز محاکمه ایستادند.

در ابتدای آن جلسه که اواخر سال ۹۶ برگزار شد خواهر ۱۳ ساله محمد که حالا در بهزیستی نگهداری می‌شود درحالی‌که اشک می‌ریخت گفت: از برادرم هیچ شکایتی ندارم و گذشت می‌کنم. ولی از مهدی دیه می‌خواهم. اگر توان پرداخت دیه را ندارد برایش تقاضای قصاص دارم.

پدربزرگ مادری محمد اما وقتی روبه روی قضات ایستاد گفت برای دو پسر نوجوان قصاص می‌خواهم و به هیچ قیمتی گذشت نمی‌کنم.

سپس محمد که از کانون اصلاح و تربیت به دادگاه منتقل‌شده بود روبه روی قضات ایستاد و گفت: قبول دارم با همدستی دوست صمیمی‌ام پدر و مادرم را کشتم ولی مهدی پیشنهاد قتل را مطرح کرده بود.

وی که اشک می‌ریخت ادامه داد: پدر و مادرم با من خوب و مهربان بودند. وقتی از مدرسه به خانه‌مان زنگ زدند و از مادرم خواستند تا دیگر اجازه ندهد با مهدی در ارتباط باشم رابطه‌ام با پدر و مادرم بد شد. مادرم اصرار داشت با مهدی قطع رابطه کنم به همین خاطر هم من و مهدی تصمیم به قتل گرفتیم. بعد از اینکه مادرم به خاطر خوردن آبمیوه مسموم به خواب عمیق رفته بود مهدی دست و پای او را گرفت و من با شال مادرم را خفه کردم. چند ساعت بعد که پدرم سر رسید به او هم آبمیوه مسموم خوراندم. پدرم گیج بود که مهدی شالی را دور گردنش پیچید و او را خفه کرد.

متهم نوجوان که به‌سختی صحبت می‌کرد گفت: من خیلی شرمنده و پشیمان هستم اما موضوعی که بسیار ناراحتم می‌کند این است که هر شب خواب مادرم را می‌بینم. من در خواب وقتی با مادرم روبه‌رو می‌شوم سرم را پایین می‌اندازم اما او دستی به سرم می‌کشد و می‌گوید ناراحت نباش.

سپس مهدی به دفاع پرداخت و گفت: باور کنید من نقشه قتل را نکشیدم. محمد به من گفته بود اگر پدر و مادرش را بکشیم ارثیه خوبی به او می‌رسد. او قول داده بود برایم موتورسیکلت بخرد و در کنار هم زندگی خوبی داشته باشیم.

وی ادامه داد: من توان پرداخت دیه را ندارم ولی اگر حرف جانم در میان باشد قول می‌دهم پول دیه را هر طور شده تهیه کنم.

سپس وکیل مدافع متهمان به دفاع پرداخت و با توجه به شرایط سنی دو پسر نوجوان درخواست اعمال ماده ۹۱ را مطرح کرد.

در پایان جلسه هیئت قضایی وارد شور شد و سرانجام دیروز با توجه به ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی جدید که امتیازی ویژه برای محکومان زیر ۱۸ سال در نظر گرفته است دو پسر نوجوان را از قصاص معاف و هر یک از آنها را به چهار سال زندان و پرداخت دیه محکوم کرد.

منبع: رکنا

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن