معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مطرح کرد:

پروژه ایجاد ناحیه نوآوری ۱۰۰۰ هکتاری پردیس در مسیر تحقق است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در حاشیه بازدید عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پارک فناوری پردیس گفت: تعداد قابل توجهی از شرکت های دانش بنیان و خلاق در حوزه های مختلف علمی در پارک فناوری پردیس مستقر شده اند و پروژه ایجاد بزرگ ترین ناحیه نوآوری به وسعت ۱۰۰۰ هکتار در مسیر تحقق است.

به گزارش پایگاه خبری صبح پردیس به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس به نقل از پایگاه خبری معاونت علمی و فناوری، سورنا ستاری در حاشیه بازدید عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پارک فناوری پردیس با اشاره به سهم قابل توجه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق فناوری اطلاعات و ارتباطات از زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور، اظهار داشت: به طور خاص و در ناحیه نوآوری پردیس، تعداد قابل توجهی از شرکت های دانش بنیان و خلاق در حوزه الکترونیک، میکروالکترونیک، نرم افزار، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع و تجهیزات پیشرفته مستقر شده اند و اکنون پروژه ایجاد بزرگ ترین ناحیه نوآوری به وسعت هزار هکتار در مسیر تحقق است.

وی، از ایجاد اشتغال درخور توجه شرکت‌های مستقر در ناحیه نوآوری پردیس گفت و ادامه داد: 7 هزار نفر در شرکت‌های پارک فناوری پردیس فعالیت می‌کنند که بالغ بر ۵۰ نفر از آنان، نخبه‌های بازگشته به کشور در قالب حمایت معاونت علمی و فاوری هستند. دستاوردهای فنناورانه شرکت‌ها، به بسیاری از صایع از جمله نفت، نیرو و کشاورزی نیز کمک کرده است.

به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، 2 هزار و 700 نیروی انسانی به کشور بازگشته اند که ۵۰ نفر در شرکت های پارک فناوری پردیس، کارخانه‌های نوآوری و سایر نواحی، شرکت های دانش‌بنیان خلاق خود را ایجاد کرده اند.

*توسعه کارخانه‌های نوآوری و پهنه‌های نوآورانه با هدف الگوسازی

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری به راه‌اندازی کارخانه‌های نوآوری با هدف زیر یک چتر آوردن نوآوری‌ها اشاره کرد و افزود: علاوه بر تهران، در سایر استان‌های کشور نیز اماکنی که متروکه و بلااستفاده بودند، به مأمنی برای خلق نوآوری‌ها و تبدیل ایده‌های نیروی انسانی خلاق به پدیده تبدیل شده است. یکی از بهترین کارخانه های نوآوری کشور در استان سیستان و بلوچستان راه اندازی شده است و به زودی تعداد این کارخانه‌های نوآوری استانی افزایش خواهد یافت، به طوری‌که تا یک ماه آینده، کارخانه نوآوری یزد در یکی از بهترین نقاط این استان راه‌اندازی می‌شود.

*فروش ۱۵هزار میلیارد تومانی شرکت های پارک فناوری پردیس

ستاری همچنین از فروش ۱۵هزار میلیارد تومانی شرکت‌های مستقر در ناحیه نوآوری پردیس خبر داد و ابراز کرد: شرکت ها 7 هزار و 700 میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده اند و موجب بهبود این ناحیه شده اند. صادرات این کسب و کارها همچینین سال گذشته ۹ میلیون یورو و در مجموع بیش از ۳۰۰میلیون یورو به بیش از ۲۲ کشور بوده است. این امر موجب صرفه جویی ۲۳۵ میلیون یورو ارز شده است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، هدف از راه‌اندازی نواحی و پهنه‌های نوآوری را فرهنگ‌سازی و ترویج رویکرد حمایت از ایده‌های نوآورانه در سراسر کشور دانست و گفت: در بخش های مختلف پایتخت این اماکن و پهنه ها در حال راه اندازی و الگوسازی برای سایر بخش های کشور است؛ در واقع پارک فناوری پردیس ایده‌های نو را نمونه سازی و آزمایش می‌کند تا در سایر نقاط کشور پیاده سازی شود.

ستاری، شبکه نوآوری تهران را بستری مجازی برای فعالیت شرکت های دانش بنیان و خلاق معرفی کرد و ادامه داد: این شبکه، بدون محدودیت مکانی، خدمات مورد نیاز فعالان زیست‌بوم نوآوری را ارائه می دهد.

*ایجاد نواحی فناورانه برای شرکت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات

ستاری، حمایت از توسعه بخش‌های مختلف زیست‌بوم نوآوری در قالب‌های گوناگون را حمایت بخش خصوصی از پژوهش عنوان کرد و افزود: تمامی این زیرساخت ها ایجاد شده ند تا بخش خصوصی در پژوهش سرمایه گذاری کند چراکه تمام این ظرفیت ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش به اشتغال، کارآفرینی و ارزآوری می‌رسد.

وی ایجاد پهنه ها و زیرساخت ها را یکی از مهم‌ترین لازمه های توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق خدماتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست و گفت: اگرچه فرآیند فعالیت و نحوه دریافت بسیاری از مجوزها برای اشتغال این کسب و کارها توسط معاونت علمی و فناوری تسهیل شده است، اما فعالان این کسب و کارها، نیاز دارند که از فضایی مناسب برای ارائه خدمات برخوردار باشند. اگر این فضای لازم به آنان اختصاص یابد قطعا شاهد تحولی در توسعه کسب و کارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات و اقتصاد خلاق و دیجیتال خواهیم بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا