کاهش هزینه‌های درمان سرطان به روش شخصی‌سازی توسط محققان پارک فناوری پردیس

شخصی‌سازی درمان سرطان توسط محققان شرکت پیشگامان پژوهش آناهیتا مستقر در پارک فناوری پردیس منجر به کاهش هزینه‌های درمان سرطان می‌شود.

به گزارش صبح پردیس، دانشمندان بر این باورند که بهترین روش برای درمان انواع سرطان، استفاده از داروهای شخصی‌سازی‌شده به‌منظور مقابله با تومورهای موجود در بدن هر بیمار است. در دهه اخیر، درمان انفرادی، انقلابی در درمان سرطان ایجاد کرده است. درمان انفرادی به معنای به‌کارگیری دانش ژنومیک و دیگر مطالعات آزمایشگاهی برای انتخاب درمان مناسب برای یک فرد بیمار است. توسعه روش‌های نوین با بازده بالا امکان شناسایی بیومارکرهای جدید و تولید داروهای هدفمند به‌منظور افزایش اثربخشی درمان و کاهش عوارض جانبی آن را فراهم آورده است. به دلیل اهمیت راه‌اندازی چنین پروژه‌ای در کشور و شخصی‌سازی درمان سرطان، با دکتر محمدرضا لر نژاد مدیرعامل شرکت پیشگامان پژوهش آناهیتا مستقر در پارک فناوری پردیس که سال‌هاست بر روی این موضوع کار می‌کند گفت‌وگویی انجام دادیم.

آشنایی با پارک فناوری پردیس چگونه بود؟

چندین سال پیش و در سن ۲۱ سالگی در رشته بیوشیمی در کشور آلمان پذیرش گرفته و همزمان با تحصیل، تحقیق و پژوهش خود را در بیمارستانی در آلمان در زمینه کبد، چشم و کلیه انجام دادم. همچنین دوره دکتری و فوق دکتری خود را در دانشگاه دوسلدورف (رشته بیوشیمی ـ مولکولی) آلمان گذراندم. بعد از اخذ مدرک دکتری، پروژه‌هایی را با دانشجویان تعریف و به انجام رسید. در نمایشگاه دستاوردهای نانو به‌طور اتفاقی با دو مدیرعامل شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس آشنا شده و با مشاهده ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود، تصمیم گرفتم که تحقیقات خود را در قالب یک شرکت دانش‌بنیان انجام دهم. ازاین‌رو اقدامات لازم برای عضویت در پارک به عمل‌آمده و به‌سرعت در این مجموعه آغاز به‌کار کردم.

چرا بهتر است از روش شخصی‌سازی برای درمان سرطان استفاده کنیم؟

شخصی‌سازی درمان سرطان، یکی از بهترین راه‌های درمانی است که تاکنون به آن دست‌یافته‌ایم. باید در نظر داشت که ۷۵ تا ۸۰ درصد داروهای شیمی‌درمانی که برای بیماران تجویز می‌شود، مؤثر نبوده یا اگر مؤثر باشند، دارای عارضه‌های منفی زیادی هستند. به همین دلیل و با توجه به افزایش میزان مبتلایان به سرطان در ایران، باید به فکر بهینه‌سازی درمان سرطان در کشور باشیم.

کاری که در حال حاضر برای درمان بیماران سرطانی انجام می‌شود، استفاده از یک پروتکل برای درمان همه نوع بیماری‌های سرطانی است. اثر انگشت انسان در هر شخصی با شخص دیگری فرق می‌کند، بنابراین درمان نیز باید برای هر شخصی منحصربه‌فرد باشد.

آنالیز بافت در روش شخصی سازی درمان، اهمیت زیادی دارد. ما به بخشی از بافت سرطانی که برای بررسی سطح سرطان برای پاتولوژی‌ها فرستاده می‌شود، نیاز داریم تا بتوان آن را خارج از بدن تکثیر نمود و داروهای موجود را بر روی بافت تست کنیم. با استفاده از این روش، متوجه می‌شویم که آیا فرد بیمار به شیمی‌درمانی احتیاج دارد یا نه؟ اگر نیاز به شیمی درمانی باشد به چه نوع دارو و چه ترکیبی نیاز دارد؟ و آیا داروی تجویزشده با بدن فرد بیمار سازگاری دارد؟

در حال حاضر هزینه‌هایی که برای شیمی‌درمانی انجام می‌شود حدود ۱۵۰ میلیارد تومان در سال است که ۳۰ درصد هزینه‌ها را بیمه‌ها پرداخت می‌کنند و ۷۰ درصد را خود بیمار باید پرداخت کند. هدف ما این است که با استفاده از این پروژه بتوانیم درمان سرطان را بهینه‌سازی و سالم‌سازی کنیم و البته هزینه‌های درمان را نیز کاهش بدهیم.

ایده شخصی‌سازی درمان سرطان را تا چه مرحله پیش بردید؟

در کشور توانسته‌ایم به‌صورت مکتوب و تئوری ایده شخصی‌سازی درمان سرطان را ارائه دهیم البته در دانشگاه تهران بر روی سلول‌های سرطانی تحقیق نموده و تست غربالگری نیز انجام می‌دهیم. اما اگر بخواهیم به سمت شخصی‌سازی برویم باید بافت را از بیمار گرفته تا تست‌های خاصی را بر روی آن انجام بدهیم.

چند سال است که شما بر روی این پروژه کار می‌کنید؟

بیش از ۲۵ سال است که بر روی بافت‌های انسانی و حدود ۵ سال است که بر روی پروژه شخصی سازی کار می‌کنم و در اصل، قصد انتقال دانش به کشور را دارم، دانشی که در اختیار برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی است. مشکلی که در این رابطه داریم پیدا کردن سرمایه‌گذار است که بتواند در پروژه سرمایه‌گذاری نموده و ما پروژه را شروع کنیم.

هزینه‌های درمان با استفاده از این روش را چقدر برآورد کرده‌اید؟

یک برنامه درمانی با هزینه‌هایی که یک بیمار باید پرداخت کند را محاسبه کرده‌ایم اما با نوسانات نرخ ارز نمی‌توانیم به‌صورت مشخص و دقیق هزینه‌هایی که یک بیمار باید برای درمان پرداخت کند را تعیین کنیم. برای پیشبرد این طرح به ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

آیا استفاده از این روش، برای درمان سرطان به‌صرفه می‌باشد؟

داروهای شیمی‌درمانی اگر تولید داخل باشند، بین ۷۰۰ تا یک میلیون برای هر دوره شیمی‌درمانی هزینه در بر دارد (البته بستگی به نوع سرطان، نوع دارو و فرد بیمار نیز دارد.) در صورتی که اگر داروها خارجی باشند هزینه درمان به بیش از چند میلیون می‌رسد.

هزینه‌های شیمی‌درمانی سرطان در سال بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است که اگر بتوان تنها ۱۰ درصد از آن را جوابگو باشیم در حدود ۱۵۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی خواهد داشت.

پروژه شخصی‌سازی درمان سرطان را در چه مرحله‌ای می‌توان انجام داد؟

شخصی‌سازی را در stage 2 انجام می‌دهیم. در مرحله‌ای که متاستاز زده باشد، استفاده از این روش، فایده‌ای ندارد. در مرحله صفر و یک نیز نمی‌توان از این روش استفاده کرد، چون باید بیماری خود را نشان داده باشد.

متاستاز به معنی انتقال سلول‌های سرطانی به مناطق دور از تومور اولیه است.

منبع: پارک فناوری پردیس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن