با حضور معاون علمی و فناوری و استاندار تهران؛

تفاهم نامه ایجاد ناحیه نوآوری پردیس منعقد شد

عصر امروز تفاهم‌نامه ایجاد ناحیه نوآوری پردیس تهران به امضای سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران رسید، ناحیه نوآوری پردیس تهران قرار است پیشران فناوری ایران اسلامی شود.

به گزارش صبح پردیس، به نقل از پایگاه خبری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،‌ این تفاهم‌نامه با هدف تقویت زیست‌بوم فناوری و نوآوری استان تهران با مرکزیت شرق استان و استفاده از حداکثر ظرفیت‌ها و امکانات و تسهیلاتمعاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استانداری تهران برای گسترش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ناحیه نوآوری پردیس امضا شد.

ناحیه نوآوری پردیس تهران به عنوان پیشران آینده اقتصاد کشور و جایگزین منابع نفتی با جذب استعدادها و متخصصان داخل و خارج از کشور با بهره‌گیری از توانمندی‌های شرکت‌های فناور و نوآور، بستری برای یکپارچگی بین سه رکن منطقه نوآوری، منطقه صنعتی و منطقه مسکونی را در شرق استان تهران ایجاد کرده است.

با توجه به این‌که بهترین زیست‌بوم‌های دنیا، نواحی نوآوری ویژه خود را دارند، قرار بر این است که ناحیه نوآوری پردیس تهران هم به عنوان ناحیه ویژه نوآوری در کشور معرفی شود. به عنوان مثال دره سیلیکون آمریکا که 67 سال پیش کار خود را آغاز کرد، 3 میلیون جمعیت دارد و 500 هزار نفر شغل نوآورانه هم در آن ایجاد شده است.

از دیگر نمونه های موفق این نواحی در دنیا می توان به دایدوک کره جنوبی، سوژوی چین و هسینچوی تایوان اشاره کرد.

شهر پردیس با 4 هزار و 150 هکتار، 170 هزار نفر ساکن یکی از بهترین موقعیت های جغرافیایی برای تاسیس ناحیه نوآوری در ایران است. این موقعیت به دانشگاه آزاد اسلامی رودهن، دانشگاه پیام نور پردیس، دانشگاه آزاد اسلامی ناحیه نوآوری پردیس، مرکز ارتباطات ماهواره‌ای بومهن و پژوهشگاه علوم شناختی قابل اتصال است.

همچنین مراکز صنعتی که می توانند به این ناحیه متصل شوند شامل شهرک صنعتی فیروزکوه، منطقه صنعتی خرمدشت، منطقه صنعتی کمرد، منطقه صنعتی سیاه سنگ و شهرک صنعتی دماوند می شوند.

در فاز اولیه ناحیه نوآوری پردیس مقرر شده است که در کنار پردیس نوآوریِ ۲۰ هکتاری و پردیس دانشِ ۱۸ هکتاری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ناحیه نوآوری پردیس با ۲۵ هکتار، پردیس کارآفرینی با ۳۱ هکتار و فاز ۴ پارک فناوری پردیس با ۲۰ هکتار به طور کامل راه اندازی و عملیاتی شوند.

پیش‌بینی می‌شود که تا سال 1403، در این ناحیه، 5 هزار دانشجو، 20 هزار فعال، یک هزار شرکت، 100 متخصص ایرانی بازگشته به کشور، 120 میلیون دلار صادرات و 30 هزار میلیارد تومان فروش پارک رقم بخورد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن