http://sobhepardis.ir/?p=12978

رئیس هیئت ورزش‌های بومی محلی شهر پردیس با اشاره به اینکه با حمایت مسئولان، توانایی برگزاری نمایشگاه‌های تابستانی عشایری را در منطقه داریم، گفت: برای زنده نگه‌داشتن بازی‌های سنتی، عشایر در این نمایشگاه‌ها بازی‌های سنتی برای بازدیدکنندگان اجرا می‌کنند.

به گزارش صبح پردیس، احمد نوشین اظهار کرد: منطقه دشت لار پوشش گیاهی خوبی دارد و انواع گیاهان دارویی از این منطقه تأمین می‌شود و تأمین علوفه دام از دیگر مزایای پوشش گیاهی غنی این منطقه محسوب می‌شود.
وی افزود: ماهی قزل‌آلای خال‌دار قرمز سد لار در خاورمیانه بی‌نظیر است و در این سد به‌وفور یافت می‌شود؛ در پنج کیلومتری فیروزکوه آبشار و تنگه ساواشی را داریم و توریست‌های زیادی سالانه از این تنگه بازدید می‌کنند و فضای اطراف سد لار و تنگه ساواشی محل مناسبی برای برگزاری نمایشگاه عشایری و جذب گردشگران داخلی و خارجی است.
نوشین گفت: با برپایی نمایشگاه عشایری تابستانی در منطقه سد لار و تنگه ساواشی می‌توانیم با جذب گردشگران داخلی و خارجی به رشد و رونق اقتصادی ساکنان منطقه کمک کنیم.
رئیس هیئت ورزش‌های بومی محلی شهرستان پردیس اضافه کرد: در صورت حمایت مسئولان و جذب حامی مالی برای برپایی نمایشگاه عشایری می‌توانیم صنعت توریسم شهرستان پردیس و روستاهای حاشیه را توسعه بدهیم.

وی تصریح کرد: ورزش‌های بومی محلی ورزش‌های سنتی هستند و زیر نظر اداره ورزش و جوانان فعالیت می‌کنند و بر طبق منویات مقام معظم رهبری باید تلاش کنیم تا ورزش‌های سنتی را زنده نگه‌داریم و به نسل‌های آینده منتقل کنیم.
نوشین با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های عشایری بیان کرد: برای زنده نگه‌داشتن بازی‌های سنتی، عشایر در این نمایشگاه‌ها بازی‌های سنتی مثل بازی هفت سنگ خانم‌ها، بازی الک دولک و یا سوارکاری عشایری را برای بازدیدکنندگان اجرا می‌کنند.
وی افزود: نمایش‌ها بر حسب سنت‌های عشایر هر منطقه اجرا می‌شوند و در هر نمایشگاه عشایری، از تمامی عشایر منطقه برای حضور در نمایشگاه دعوت خواهد شد و عشایری که اعلام آمادگی کنند در نمایشگاه جای‌دهی می‌شوند و عشایر در این نمایشگاه‌ها کارهای روزمره خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهند.
رئیس هیئت ورزش‌های بومی محلی شهرستان پردیس خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه‌های عشایری به دلیل هزینه‌بر بودن در فواصل زمانی طولانی برگزار می‌شود، در سال گذشته برپایی نمایشگاه عشایری در روستای گلخندان را با حضور معاون ریاست جمهوری و دو نمایشگاه عشایری دیگر در منطقه فیروزکوه و سعیدآباد جاجرود داشتیم.

انتهای پیام/

  • شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

    - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
    - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

    *