×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۴ بهمن - ۱۳۹۶  
false
true
شهر پردیس روی گسل فعال زلزله ساخته شده است

وزارت راه و شهرسازی به نقل از یک استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی اعلام کرد، شهر پردیس و ۲ ساختمان ۲۰ طبقه در ولنجک روی گسل فعال زلزله ساخته‌شده‌اند.
به گزارش صبح پردیس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، با اشاره به اینکه مسئله امروز ایران مقابله با بحران‌های طبیعی همچون زلزله و سیل است، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر در کشور وجود دارد این است که عموماً به تحقیقاتی که پژوهشگران رشته‌های مختلف انجام می‌دهند بی توجهی می‌شود.
این استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله افزود: در حال حاضر، با توجه به تذکرات متعدد صاحب‌نظران، دو ساختمان ۲۰ طبقه دقیقاً روی گسل فعال ولنجک احداث‌شده است.
وی یادآور شد: شهر جدید پردیس در نزدیکی گسل مشاء احداث شد و باید این نکته را مدنظر قرار دهیم که شهر پردیس به اندازه جمعیتی که برای آن پیش بینی شده آب ندارد و در تلاقی دو گسل بزرگ و فعال احداث‌شده است.

وی افزود: باوجود مشکلاتی که برای شهر جدید پردیس وجود دارد متأسفانه در درازمدت برای این شهر که هم‌اکنون حدود ۶۰ هزار نفر جمعیت دارد در آینده جمعیت ۷۰۰ هزارنفری پیش بینی شده است.
همچنین استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: بیش از ۷۰ سال است که ایستگاه‌های هواشناسی در کشور فعالیت دارند و هر ساله نیز این سازمان پیشرفت‌هایی را منطبق با علم دنیا کسب کرده است با این حال این پرسش مهم مطرح است که جایگاه یافته‌ها و پژوهش‌های سازمان هواشناسی در اخذ تصمیمات کلان در کشور کجاست؟
وی در ادامه گفت: دست اندر کاران اجرایی تا چه میزان از یافته‌های سازمان هواشناسی در اجرایی و عملیاتی کردن پروژه‌های عمرانی استفاده کرده‌اند؟
زارع همچنین در خصوص معضل آلودگی هوا نیز گفت: آلودگی هوا یکی از معضلاتی است که هم‌اکنون کشور دارد و چالش عمده شهرهای ما است و با توجه به اینکه سازمان هواشناسی در این خصوص تحقیقاتی داشته است. اکنون تا چه میزان از یافته‌های سازمان هواشناسی، تحقیقات دانشگاهیان و صاحب‌نظران استفاده‌شده است؟
وی تصریح کرد: مشکل عمده نبود تحقیقات است و مسئله اصلی ما، استفاده نکردن از تحقیقات و نظرات صاحب‌نظران و به‌کار نبستن پژوهش‌های همه‌جانبه در اجرایی و عملیاتی کردن طرح‌ها است.

انتهای پیام/

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true